Oda termostatları ortam sıcaklığına ve istediğiniz zamanda kombinin çalışmasını sağlar. Uygun ortam koşulları ve izolasyon ile kullanılması mantıklıdır.

Bu durumda eğer kombiyi kapalı tutacaksanız kombinizin içerisindeki ana tahliye vanasını kullanarak tüm suyu boşaltmanız gerekir. Eğer kapatmaz ve kış ayındaysanız kombinin içerisindeki kullanılmadığından dolayı donarak içeride bulunan plastik ve narin yapıdaki parçaların donarak açılmasına ve patlamasına sebep olur. Kombilerde bu tip durumlar yaşanmaması için emniyet tedbirleri bulunmaktadır. Kombinizi en düşük ayara alarak açık konumda bırakabilirsiniz.

Cihazlarda bulunan reset tuşu arızaya düşen kombiyi arızadan çıkartmak ve çalışmasını sağlamak için yapılmıştır. Bu reset tuşu parçalarda arıza olmayıp, elektriğin düzensiz gelmesi, suyun azalması, gazın bitmesi ya da gelmemesi gibi durumlarda kullanarak cihazın tekrar çalışmasını sağlar.

Kombilerde iki kullanım vardır. Kış konumu kış aylarında kullanmanız gereken hem sıcak su hem de petek sıcaklığının kullanılmasını sağlamaktadır. Yaz konumu ise sadece yaz aylarında yani sıcak su ihtiyaçlarınızda kullanım söz konusudur.

Kombinin arka tarafında bulunan tank içerisindeki azot gazının tükenmesi nedeni ile bu arıza ile karşılaşmaktasınız. Normalde bakım yapılan her kombiye azot basımı da kullanılmaktadır. Bu arıza ile karşı karşıya kalırsanız kombinize uzun süredir bakım yaptırmıyorsunuz demektir. Cihazınıza belirli bir miktarda azot gazı basılmak durumundadır.

Kombinin içerisinde çalışmasını sağlayacak kadar su bulunması gerekir. Eğer suyu bitmiş ise kombi ve modelden modele farklılıklar gösterir alt tarafında bulunan su doldurma musluğu ile gözünüz bar saatinde olacak şekilde 1,5 bara gelene kadar su doldurulmaktadır. Fazla su doldurma durumunda ise kombi fazla suyu atmak için 3-bar emniyet ventili kendini açar. Bu parçanın daha sonradan değiştirilmelidir. Gereksiz masraf için su doldururken dikkatli olmalısınız.

Kombi bakımınızı yaz aylarında kışa girmeden önce yaptırmalısınız ki zorlu kış şartlarında kombiniz hazır olabilsin. Kombinize eğer uzun bir süredir bakım yaptırmıyorsanız, kombinize atelye bakımı ya da ısıtmayı ve tasarrufu sağlayan ana parçaların sökülüp temizlenmesi gerekmektedir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse;

  • Kombide sıcak suyun sıcaklığını azaltan kireç ve diğer etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Kombinin ana eşanjörü şehir su hattındaki bol kireçten dolayı bir süre sonra kireçten kabuk bağlayarak suyu ısıtmak yerine kireci ısıtmaktadır. Kuvvetli asitler ile bu kireçlerden ana eşanjörü arındırmak gerekir.
  • Kombinin üst tarafında bulunan çiğ gazı yani yanmış gazı dışarı atmayı sağlayan fan motorunun içerisinde biriken kir ve tozlardan arındırılması gerekir. Arındırılmaz ise bu parçadan bir süre sonra insanı rahatsız edecek şekilde bir ses çıkmaya başlar.
  • Sıcak su sensörü ve petek sıcaklığını ayarlayan sensörlerin yenilenmesi gerekir.
  • 3 yollu vana grubunun iç yataklarının değiştirilmesi gerekir.
  • Plakalı eşanjör diye tabir edilen parçanında asitler ile temizlenmesi gerekir.
  • Sirkülasyon pompasının içerisindeki kirden arındırılması eğer iç yatağında sorun varsa iç yatağında değiştirilmesi gerekir.
  • Kombinin içerisindeki toz, kir, tüy, vb. çeşitli alev alabilecek can ve mal kaybına neden olabilecek her türlü dış etmenden de cihazın tamamen temizlenmesi gerekir.

 

Tüm hakları saklıdır. © 2016
Eskişehir Web Tasarım